Novinky a zajímavosti

Aktuální dění a nové zprávy (nejen) ze světa dřevěných schodišť.

Jak správně pečovat o dřevěné schodiště

Správná údržba pomůže schodům nejen vypadat skvěle, ale zároveň jim zaručí dlouhou, téměř neomezenou životnost. Pravidelné čištění a správná údržba pomohou udržet dřevěné schody po dlouhá léta ve skvělé kondici.

Pravidelné čištění

Pravidelně dřevěné schody vysávejte a zametejte. Na dřevě by neměla zůstávat vlhká místa nebo rozlitá voda příliš dlouho, protože by se mohla vsáknout do dřeva, pokroutit jej nebo na něm zanechat skrvny. Pokud potřebujete schody setřít navlhko, použijte prostředky určené pro ošetření dřeva například na bázi vosku.

Ochrana před poškozením

Tam, kde se chodí v botech, je vhodné umístit koberečky před dveře, které zajistí, aby se dovnitř nedostával štěrk a drobné kamínky. Dřevěné schody také nemají rády boty na tenkém vysokém podpadku. Při stěhování nábytku ochraňte schody před škrábanci tak, že na nohy a ostré rohy nábytku umístíte ochranné vycpávky, karton nebo bublinkovou folii.

Pozor na plísně

Přestože je materiál používaný na masivní dřevěné schodiště perfektně vysušen a dřevo je ošetřeno proti plísni, v prostorách se zvýšenou vlhkostí se v krajních případech může na dřevě plíseň objevit. Po setření plíseň ihned zmizí, nicméně na povrchu zůstávají spóry, ze kterých plíseň znovu na stejném místě vyroste. Pomůže jedině použití dezinfekčního prostředku typu Savo, které je ideální naředit v poměru 0,1l dezinfekčního prostřeku na 1l vody.

Bezpečnost především

Je dobré pravidelně kontrolovat, zda-li ani po letech používání nedochází k uvolňování spojených dílů, jako je například zábradlí. Přestože je to velmi nepravděpodobné, schody vystavované velké zátěži mohou po čase vykazovat jisté opotřebení. Vhodné je také dobře umístěné osvětlení, případně adhezivní pásky, aby nedošlo k uklouznutí, především pokud jsou v domácnosti děti nebo starší lidé.

14.4.2016


14 unikátních schodišť pro inspiraci

Po světě vzniká každý den obrovská spousta schodišť z rozličných materiálů a nejroztodivnějších tvarů. Drtivá většina je čistě účelná a respektuje lokální materiály a zvyklosti. Vznikají ale i projekty schodů, které se svým pojetím více či méně vymykají normě, provokují, užívají dříve nepoužité materiály nebo představují svébytný kus umění. Do některé z těchto kategorií patří i schodiště z webu inhabitat.com, který zvěřejnil 14 nekonformních schodišť z různých koutů světa. Objevují se tam schodiště kombinující schody se skluzavkami pro rychlejší přesun směrem dolů, designová lahůdka z Itálie, schody, které nikam nevedou nebo schodiště ve tvaru žárovky. Všechny si je můžete prohlédnout po kliknutí na tento odkaz.

31.8.2015


Schody jinak - běžecký tréning na schodech

Dnes o schodech trochu z jiného soudku... když se mluví o schodech, tak si většina lidí představí spojovací prvek mezi jednotlivými patry. Prostředek, jak se dostat nahoru nebo dolů. Ale to by byl velký omyl - schody mohou posloužit i jako skvělý tréningový nástroj a cesta k lepší fyzické kondici, jak na webu bezeckaskola.cz popisuje Dana a Miloš. Všem, kteří mají zájem o více informací jak nejlépe využít (nejen dřevěné) schody k tréningu různých svalových partií, nebo jak se dokonce připravit na běžecké závody do schodů, tento článek vřele doporučujeme.

Jenom si dovolíme malé upozornění pro naše zákazníky - pokud chcete trénovat na masivních dřevěných schodech od SCHODY FRIEDL, použijte kvalitní sálové boty, které na dřevě nezanechají šmouhy a nekloužou :).

10.8.2015


Rozšířili jsme sekci 'Otázky & Odpovědi'

Stále více lidí se na nás obrací s nejrůznějšími dotazy, které se více nebo méně týkají zakázkové výroby dřevěných masivních schodů. Pokusili jsme se na většinu těch nejčastějších odpovědět přímo na našem webu tak, abychom vám rozhodování co nejvíce usnadnili. V nové sekci naleznete odpovědi na otázky jako 'Kolik takové schody stojí', 'Jak to celé probíhá' nebo 'Proč upřednostnit schody zakázkové před stavebnicemi'. V případě jakýchkoliv dalších dotazů nás samozřejmě neváhejte kontaktovat na našem telefonním čísle 776 850 940, mailem nebo prostřednictvím webového formuláře.

21.7.2015

11 zajímavých faktů o stromech a dřevě

Dřevo je naší vášní. Kvalitní masivní schody by nevznikly bez tohoto překrásného, přírodního a obnovitelného materiálu. Dřeva je na světě nepřeberné množství a o stromech bylo napsáno spoustu knih. Nicméně tady je pár zajímavostí a faktů, které by vás mohly zajímat:

1. Nejmenší strom na světě je vrba bylinná, která žije převážně na severu a v arktických regionech. Dorůstá do výšky maximálně několika centimetrů.

2. Naopak nejvyšší stromy na světě vyrůstají až 100m výšek a nejčastěji to bývají dobře známe sekvoje, ale také např. smrk sitka.

3. Na světě roste více než 23 tisíc různých druhů stromů.

4. Stromy v přírodě se dožívají průměrně o 13 let více než stromy ve městech.

5. Každý jednotlivý stát v USA má svůj oficiální státní strom.

6. Na výrobu korku a korkové podlahy se nepoužívá dřevo, ale kůra korkového dubu.

7. Stromy zachytí celkem 50 % sluneční energie, která dopadne na živoucí organismy na zemi.

8. Narozdíl od suchého dřeva může mokré dřevo vést elektrický proud.

9. Nejtmavší dřevo na světě má eben, naopak nejsvětlejší je cesmína ostrolistá.

10. Některé typy tvrdého dřeva mají tak vysokou hustotu, že ve vodě neplavou, ale potopí se.

11. Balza je ve skutečnosti tvrdé dřevo!

18.8.2016


Vše nejlepší v roce 2016!

Rád bych všem svým klientům a obchodním partnerům poděkoval za důvěru, kterou do nás vložili v roce 2015 a zároveň tímto všem přeji mnoho úspěchů, štěstí a hlavně zdraví v roce letošním. Obzvláště všem milovníkům masivních dřevěných schodů všech tvarů a barev! :)

2.1.2016


10 zajímavostí, které jste možná nevěděli o schodech

Schody jsou běžnou součástí každodenního života, že si ani neuvědomujeme, jak neuvěřitelně neobyčejným předmětem vlastně jsou. Tady je 10 zajímavých faktů o schodech, které jste možná nevěděli:

1. Chůze do schodů je oficiálně považováno za 'dynamické cvičení' a spálí se u něj více kalorií za miutu než u joggingu.

2. Chůze do schodů vyžaduje 8-9x více energie než sezení a spálí se při něm 7x více kalorií než při jízdě výtahem.

3. V budově s méně než 5ti patry je téměř vždy rychlejší chůze po schodech. Studie ukazují, že pracovníci v kancelářích mohou ušetřit až 15 minut denně, pokud budou místo výtahu používat schody.

4. Kromě toho, že je chůze do schodů prevencí před onemocněním srdce, diabetu, infarktu a rakovině, je chůze po nich je také skvělý zdroj endorfinů - hormonů štěstí.

5. Odhaduje se, že pouhých 7 minut chůze do schodů denně sníží dlouhodobě riziko infarktu o polovinu.

6. Schody slouží jako předzávodní příprava pro mnohé profesionální lyžaře. Stejně tak je využívají modelky pro vytvarování nohou před módními přehlídkami.

7. Největší převýšení zdolané po schodech bylo více než 10.000 m během 12ti hodinového výstopu Chrise Solarze ze Spojených států. Během této doby zdolal 58.080 schodů.

8. 19. století je považováno za zlatý věk designu schodišť. Ve 20. století na schody architekti trochu zapoměli a dávali přednost výtahům. Teprve v poslední době se v plánech nových budov opět dostávají do popředí.

9. Nejdelší schodiště je podle Guinessovy knihy rekordů služební schodiště pro lanovou dráhu Niesenbahnu v kantonu Bern ve Švýcarsku, které má celkem 11.674 schodů!

10. Poprvé definoval pravidla pro stavbu schodů římský architekt Vitruvius v prvním století před Kristem. Navrhl 37 stupňový sklon, který se příliš neliší od toho, který se běžně používá dnes.

26.10.2015


Periodická tabulka dřeva

Když si Eric Meier vytvořil databázi dřeva s jejich specifikacemi pro své osobní projekty, jistě netušil, že se jeho "Databáze dřeva" (The Wood Database) stane slavnou. Je to skvělý nástroj pro všechny, kteří pracují s různými světovými dřevinami a chtějí znát jejich průměrnou váhu na metr krychlový materiálu, tvrdost, nebo vzhled v jednotlivých fázích zpracování - po ošetření smirkovým papírem, po nalakování a kresbu v řezu.

Periodická tabulka je rozdělena podle jednotlivých kontinentů, přičemž náš starý kontinent zastupují dřeviny jako buk evropský, dub anglický, jasan evropský, bříza nebo ořech anglický. Pokud vládnete angličtinou a zajímají vás informace o tom, jak dobře se s jednotlivými dřevy pracuje, jak voní, na co se nejčastěji užívají a další informace, tak v "Periodické tabulce dřeva" naleznete vynikající zdroj informací.

My si jen představujeme, jak by asi vypadaly masivní schody z brazilského růžového palisandru :).

27.7.2015


Prohlédněte si novou fotogalerii dřevěných schodišť

Připravili jsme pro vás fotografie realizovaných schodišť, které jsme pro naše zákazníky v minulosti vyrobili. Vše samozřejmě na míru dle speciálních požadavků našich zákazníků - každé schody z naší dílny jsou originál. Fotografie naleznete v sekci Fotogalerie.

1.9.2014